wtorek, 11 czerwca 2013

Władca Jednorożców

 Buty - Tally Weijl 
Rajstopy - Gatta
Sukienka - Red Queen's Black Legion
Kolczyki - Claire's
Naszyjnik - Claire's
Pierścień - H&M
Opaska z kokardką - Red Queen's Black LegionCzas sesji egzaminacyjnych, burz i ulew nie sprzyja kolejnym wpisom, jednak po wielu perturbacjach udało mi się owego wpisu dokonać. Dziś głównym bohaterem będzie jednorożec.
Sukienka, którą mam na sobie wpisuje się w kilka lolicich odmian. Przede wszystkim pasuje do Ama/Kote lolity ze względu na swoją słodycz (spójrzcie na te tęczowe jednorożce, hasające po chmurkach). Koronki, zwłaszcza na rękawach, przywodzą na myśl Gyaru Lolię - czyli księżniczkową odmianę lolity, powstałą z inspiracji stylem Hime Gyaru. Bajkowość sukienki może także przywoływać na myśl styl Fairy Kei.


 Buty - koturny znane od wieków, ich historia sięga starożytnej Grecji, gdzie używane były w teatrze dla podkreślenia wagi roli granej przez aktora. Następnie przejęli je rzymianie, którzy wykorzystali je bardzo prozaicznie - mianowicie by nie brudzić się błotem. Do łask przywrócił je ruch hipisowski, a następnie przejął je glam rock i rockmani wszelkiej maści (spójrzcie na stopy The Kiss czy Davida Bowiego!)


Zarówno kolczyki jak i naszyjnik są kameami -kamea to jedna z najstarszych ozdób świata. W języku arabskim słowo 'kamea' oznacza 'wypukłość'. Ukochana przez arystokrację praktycznie w każdym okresie. O jej wartości decydował materiał z jakiego została wykonana i oczywiście jej walory artystyczne.

Rajstopy - imitują pończochy, więc można uznać, że nawiązują do stylu pin up. Ale teraz są modne. A wszystko co modne jest hipsterskie. Pierścień - pierścień z czarnym kamieniem to pierścień czarnoksiężnika. 


Jednorożec jest symbolem czystego rozumu, mądrości, inteligencji; wspaniałości, monarchii absolutnej, siły; agresywności, dzikości, nieustraszoności, odwagi, aktywności, szybkości; szlachetności, cnoty, uwznioślonej płciowości; pokoju, samotności, życia zakonnego; śmierci; czystości, dziewictwa; bierności, łagodności+jednorożce (podobnie jak wampiry) występują w folklorze i mitologii niemal wszystkich narodów. Widywano je na całym świecie: w Chinach, Mongolii, imperium tatarskim, Persji, Karpatach, Asyrii, Babilonie, Jerozolimie, Egipcie, Afryce, Polsce, Skandynawii, Japonii, Niemczech, Indiach, na Florydzie i w Kanadzie
+typowy jednorożec jest białym, koniopodobnym zwierzęciem o niebieskich oczach, z rogiem pośrodku czoła. Jednak to nie jest jedyne wyobrażenie jednorożca. W niektórych podaniach jest to istota złożona z różnych zwierząt np. słonia, konia, świni, jelenia
+najstarszy z jednorożców to chiński Kilin. Był opisywany jako 'bestia o ciele jelenia, ogonie wołu, kopytach konia i pojedynczym, krótkim rogu rosnącym na środku jego czoła. Sierść na jego plecach ma pięć kolorów: czerwony, żółty, niebieski, biały i czarny. Sierść na jego brzuchu jest żółta, a według niektórych relacji ma on zielone łuski niczym smok.’
+Jednorożec jest jednym z czterech zwierząt, które są dobrymi omenami (poza jednorożcem za takie uważano feniksy, żółwie i smoki).
+jednorożec to wcielenie pięciu cnót i pięciu żywiołów
+w Japonii jednorożec zwany jest Kirin. Ma włochatą grzywę, korpus byka i pracuje dla policji. Według japońskich wierzeń potrafi on rozpoznać kryminalistów i jeśli zostanie wezwany przez sędziego, przebije swoim rogiem serce winnego
+W islamie jednorożec (tam zwie się karkadann) zamieszkuje jedynie świątynie w Mekkce. Jego róg odstrasza skorpiony, a jeśli zje się mięso jednorożca to pozbywa się demonów.
+żeby złapać jednorożca trzeba mieć pod ręką dziewicę. W dodatku urodziwą ( w zasadzie to według niektórych źródeł wystarczy spełnić warunek urodziwości, dziewictwo można sobie darować). Wtedy jednorożec podbiegnie i położy głowę na jej łonie.
+jego róg (zwany alikornem) ma być ochroną przed truciznami
+według niektórych podań jednorożce są łagodne wobec ludzi i innych zwierząt, a agresywne dla swojego gatunku
+w Talmudzie mowa jest o tym, że jednorożec przetrwał potop przyczepiony gdzieś na zewnątrz arki Noego (szach mat niedowiarki), bo nie mieścił się w środku.
+jednorożec wykorzystany jest m.in. w ‘Harrym Potterze’ – jako symbol nieskalanej czystości – zabicie go i wypicie krwi daje wieczne życie, ale za cenę przeklętego życia. W ‘Wiedźminie’ jednorożec z jednej strony jest przewodnikiem (odnajduje wodę na pustyni, przebija skorpiony) z drugiej jednak ma demoniczną twarz (dąży do zagłady ludzkości)
+w alchemmi jednorożec jest symbolem Merkuriusza (kamienia filozoficznego)
+we śnie jednorożec to symbol seksualny, a dokładnie to falliczny. Śniący o nim zapewne tęskni za nowymi doświadczeniami.
Dla zainteresowanych – więcej inf na stronie: http://kolo.religioznawstwo.uj.edu.pl/jednorozec.htm

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz